Alpine’den F1 grid kuralları için yeni istek

Alpine Formula 1 takımının Sportif Direktörü Alan Permane, Bahreyn’de Esteban Ocon’un, Suudi Arabistan’da ise Fernando Alonso’nun ceza almasına neden alan grid kurallarının yeniden düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Avatar photo Editör1 yıl önceSon güncelleme 22 Mart 2023 - 09:36

Her iki yarışın startında iki pilot, griddeki cebin bir tarafının dışına çıktığı için ceza aldı.

Hakemler, Uluslararası Spor Kuralları’na 2022’de eklenen ve bir aracın starttan önce griddeki cebinde sabit durması ve ön lastiklerinin çizgi dışına çıkmaması gerektiğini belirten maddelere göre ceza verdiler.

ISC’nin kuralları F1’de uygulanıyordu ancak aynı madde, 2023 FIA Sportif Kuralları’na da eklendi. Bu yüzden ilgili maddeye göre araçlar, bu sezon daha fazla kontrol ediliyor.

Sorun şu ki pilotlar kokpit içerisinde çok iyi görüş açılarına sahip olmuyorlar. Her ne kadar kokpit dışındaki referanslara göre griddeki ceplerine giriyor olsalar da cebinde biraz sağa ya da sola gitmek çok kolay olabiliyor.

Permane, “Aracın grid kutusunda nerede durması gerektiğine dair bu yeni düzenlemenin biraz gaddarca göründüğünü düşünüyorum.”

“Bir tarafta 10 santimetre dışarı çıkarak bir avantaj elde eden kimse yok. Nedenini tam olarak anlamıyorum.”

“Ve griddeki cepleri istedikleri kadar geniş boyamakta özgürler, bunun için bir düzenleme yok gibi görünüyor.”

“Bunun gözden geçirilip geçirilmeyeceğini bilmiyorum ancak sürücülerin bu çizgileri göremediği bir araçta, tekerleklerini onların üzerine çıkardıkları için insanlara ceza vermenin sert ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Uzaktayken o çizgileri görebilirler ancak çizgilere yaklaştıkça onlar kaybolurlar.”

Mechanics make final preparations on the grid prior to the start

Mechanics make final preparations on the grid prior to the start

Photo by: Andy Hone / Motorsport Images

“Esteban tüm hafta boyunca onlara odaklandı. Yarış öncesinde gride çıktığında, nerede olduğuna dair bir fikrinin olmadığını söyledi. Göremediğini ve nerede olduğunu bilemediğini söyledi. Bu tuhaf bir konu.” dedi.

Permane, konunun F1’in sportif danışma komitesinin bir sonraki toplantısında tartışılmasını bekliyor.

Permane, “Bunu görüşeceğimizden eminim. Bu hafta bir toplandı olacak, orada konuşabiliriz.” dedi.

Bazı gözlemciler, Ocon’un Bahreyn’de ilk cezasını çekmesinin ardından neden ikinci cezayı aldığını sorgulamıştı. Benzer ceza, arka kriko araca erken temas ettiği gerekçesiyle Alonso’ya da verildi ancak bu ceza daha sonra iptal edildi.

Permane, Ocon’un Bahreyn’de aldığı ikinci cezanın haklı olduğunu söyledi.

Permane, “Geçen hafta aldığımız ceza adildi. 0.4 sn arken davrandık bu yüzden bizim açımızdan tartışılacak bir şey yok.” dedi.

Bu haber ilginizi çekebilir