Kadın voleybolumuzun gücü!

Sevgili voleybol severler, geçen hafta Çin’de Dünya Kadınlar Kulüpler Şampiyonası oynandı. Ve iki Türk kadın takımı, ilk defa bu kupada final oynama şansı buldu.

Avatar photo Murat Mestan2 ay önceSon güncelleme 20 Aralık 2023 - 17:15

Gruplarından yenilgi almadan çıktılar. Eczacıbaşı Dynavit bir set verdi. Vakıfbank ise set vermeden final gördü. Müthiş keyif veren bir final oldu.

Ligde Vakıfbank, Eczacıbaşı’nı yenmişti ve bu maçı da kazanacağını düşünen çok kişi vardı. Oysa böyle final maçlarında erken yorum yapmak hatadır.

Vakıfbank ilk sette üstünlüğünü kabul ettirse de sonraki setlerde Eczacıbaşı’nda oyuncu değişikleri, oynanan voleybolu da değiştirdi. Pasör Naz ile Elif değişikliği ve orta oyuncu Beyza’nın oyuna girmesi, diğer setlerde hücum şansını artırdı.

BOSKOVİÇ FARKI

Tabii ki Eczacıbaşı’nın Boskoviç gibi bir yıldız oyuncusu vardı ve onu son sayıya kadar kullandılar. Vakıfbank, skorer pasör çaprazı eksikliğini fazlaca hissetti.

Yüksek ve sert oyuncuları olsaydı (Haak veya Egonu gibi) maç çok farklı biterdi. Vakıfbank’ı eleştirmiyorum.

Antrenör Guidetti elinde olan kadroyu en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor. Oturmuş bir oyun planı var. Bunu uygulayacak iyi bir pasör Cansu var. Gabi gibi güçlü köşe oyuncularına sahip.

Sözün özü, iki kadehten biri kırılacaktı; o da Vakıfbank oldu.

Maç sonunda rüya takıma 3 Eczacılı, 3 Vakıflı ve bir de Çinli girdi.

Bence Boskoviç ve Gabi dışında diğer oyuncular turnuva boyunca çok inişli ve çıkışlı oynadılar. Çinli oyuncunun nasıl rüya takıma girdiğini anlamadım!

Hande Baladın onun yerine hak etmişti. Turnuva Çin’de olduğu için o oyuncuya ekstra prim vermişler.

Bu turnuvada İtalyan takımlarının olmaması bir eksiklikti.

Hele Vietnam takımı çok düşük seviyedeydi. Brezilya’dan iki takım da beklenen düzeyde değildi. Dünya Kadınlar Dünya Şampiyonası’na gelen takımlar, bizim yakın takımlardan çok arkada kaldı. Bu da ülkemizdeki voleybol yatırımlarının nerede olduğunun göstergesidir.

SANKİ 3 TAKIM İÇİN

Sultanlar Ligi de sanki 3 takım için düzenleniyor: Vakıfbank, Eczacıbaşı ve Fenerbahçe. Diğer takımlar içinde Galatasaray, Beşiktaş’ı çıkarırsak geriye sadece il ve ilçe belediye takımları kalıyor. Fenerbahçe’de de voleybol yıllardır rekabetçi bir branş oldu. Umarım kırılmadan devam eder. Darısı Galatasaray ve Beşiktaş’ın başına…

BÜYÜKŞEHİR HEDEF MAÇI KAZANDI

Pazartesi günü oynanan efeler ligindeki Bursa Büyükşehir Belediyespor, Spor Toto maçını takımımız 3-1 kazandı.

Çekişmeli geçen maçta ilk seti kaybeden Bursa, sonraki setlerde oyuna girebildi. İlk seti kazanabilseydi, maç rahat geçerdi.

İlk defa pasör çaprazı Daudi çok yüksek yüzde ile oynadı ve kazanılan maçın “bal yapan” arısı oldu. Servis attı, blok yaptı, defanstan top çıkardı, ataklarda ve kritik sayılarda risk alarak maçın kazanılmasında etkili oldu. Takım, iyi servis attığı her pozisyonda arayı açtı.

Spor Toto takımı ise hücum gücü çok düşük bir ekip… Smaçörler ataklarda alçak kalıyor. Blokta da pasör ve köşe oyuncuları kısa kalıyor. Görüntü olarak iş yapabilecek takım ama sahada performans yetmiyor.

Bu maç, ligde Arkas’ın üstüne çıkmak için önemliydi ve hedef maçlardan biriydi. Kazanılması iyi oldu ve sıralamada iyi
yerde bitirilmesi için önemliydi.

Yayınlanan makalelerde belirtilen görüşler ve fikirler sadece yazarın/yazarların görüşüdür. Yayınlanan içeriklerle ilgili bütün sorumluluklar yazarlara aittir.

Bu haber ilginizi çekebilir