Spor camiasından büyük tepki!

MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e saldırması spor camiasında büyük tepki topladı. İşte kulüpler ve sporcuların saldırıya ilişkin kınama mesajları…

Avatar photo Editör SB6 ay önceSon güncelleme 13 Aralık 2023 - 10:35

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği:

“En üst kademeden alt kademeye kadar tüm hakemlerimize müsabakalara çıkmama çağrımızı buradan ilan ediyoruz.”


Beşiktaş’ın paylaşımı:

“Adalet bir gün herkese lazım olacak!

“Bir oyuncuyu öldürdükleri gün veya en sevdiği şeyi yapmasını engelleyerek sakat bıraktıkları gün, ya da bir hakeme saldırdıkları gün beni hatırlayacaksınız.”

Josef de Souza

Şiddete maruz kalan Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, daha önce alınan kararların aksine; spor ile hiç bağdaşmayan bu eylemi yapanların en ağır şekilde cezalandırılmasını diliyor ve saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz.”

Rıza Çalımbay’ın paylaşımı:

“Sporun ruhuna aykırı olan her türlü şiddeti kınıyorum! Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”


Galatasaray’ın açıklaması:

“Bu gece, Türk futbolunun tüm paydaşları için yaptıklarını gözden geçirme ve düşünme vaktidir. Geçmişte ne yaşanmış olursa olsun, hepimiz bugünden tezi yok bir araya gelmeli ve bir parçası olduğumuz sorunları çözmek için hareket etmeliyiz.”


Okan Buruk: Kınıyorum

“Geçmiş olsun… Halil Umut Meler’e yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, bundan sonraki süreçte tüm hakemlerimizin yanında olacağımızı belirtmek istiyorum.”


Fenerbahçe’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu akşam oynanan Ankaragücü-Rizespor maçında, hakem Halil Umut Meler’e yönelik saldırıyı ibret, şaşkınlık ve üzüntü ile takip ettik. Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimizi paylaşıyoruz. Bu yaşananlarda sorumluluğu bulunan, bu tavrı ortaya koyan tüm şahısları en ağır şekilde kınıyoruz. Ülkemize ve Türk futboluna yakışmayan bu olaya dair Türk futbolunun tüm paydaşlarını, sorumluluğu bulunan tüm kişi ve kurumları birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”


İsmail Kartal: Geçmiş olsun 

“Türk Futbol Ailesinin bir ferdi olarak yaşananlardan büyük üzüntü duyuyorum. Halil Umut Meler‘e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendisine, ailesine ve hakem camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”


Trabzonspor’un açıklaması…

Bordo-mavili kulüpten yapılan yazılı açıklamada, sporun fair-play kuralları içerisinde geçmesine yönelik mücadelelerinin sürmesine rağmen bu akşam yaşanan çirkin saldırının ülke futboluna büyük zarar verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik saldırıyı kınamaktan öte lanetliyoruz. Devletimizin, sporun ruhuna tamamen aykırı bu hadiseyle ilgili gereğini yapacağını inanıyoruz. Sayın Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerine yer verildi.


Abdullah Avcı:

“FIFA hakemimiz Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı kınıyor, ailesine ve kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Diliyorum ki futbolu güzelleştirmek için verdiğimiz uğraş ve misyon sonuç verecek, bu akşamki gibi karanlık ve üzücü futbol akşamları bir daha yaşanmayacak.”


TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi:

“Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum. Her fırsatta hakemleri hedef gösteren, bunu yaparken de bu işin sonunun nereye gideceğini göz ardı eden herkes bu gece olanları enine boyuna düşünsün. Hep hakemlerle ilgili konuşanlar, kulüp başkanları, kulüp yöneticileri, hakemleri düşman gösterenler enine boyuna düşünsün. Bu gece Türk futboluna utanç dolu bir yumruk atıldı. Bu olaya karışan herkes bunun bedelini ödeyecek. Hiç kimsenin, hiç kimseye, özellikle de bir hakeme böyle davranma hakkı yok. Bunu kesinlikle ve kesinlikle kabul etmiyorum. Kimse böyle bir şey yapamaz. O yüzden burada alacağımız karar çok sert olacak. Herkes bunun bedelini ödeyecek. Hakemlik şamar oğlanlığı değildir. Biraz sonra yönetim kurulu toplantısı yapacağız. Kamuoyuna da gerekli açıklamayı yapacağız.”


MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu:

“Menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Gereken adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Nerede ne yapmamız gerektiğini düşünmemiz lazım. Halil Umut Meler ile de görüştüm, bilinci yerinde.”


RAMS Başakşehir

“Sporun ruhuna hiç yakışmayan bu görüntüleri sahalarımızda asla görmek istemiyoruz.”


Fatih Karagümrük

VavaCars Fatih Karagümrük, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan karşılaşmanın bitiminde maçın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Geldiğimiz nokta kabul edilemez bir hal almıştır ve artık sahada oynanan oyun anlamını yitirmiştir. Halil Umut Meler’e ve tüm hakem camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.


İstanbulspor

İstanbulspor “Şiddetle kınıyoruz” başlığıyla yayımladığı açıklamada, yaşanan üzücü olayları büyük bir endişeyle takip ettiklerini vurgulayarak, şu cümlelere yer verdi:

“Karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik yapılan saldırı, sporun ruhuna ve fair play prensiplerine tamamen aykırıdır. Gerçekleşen bu saldırının kabul edilemez olduğunu belirtiyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu menfur olayda gerekli kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmasını diliyor, Halil Umut Meler, yardımcıları ve değerli ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”


Kayserispor

“Halkımızın tüm kesimleri tarafından izlenen bir müsabakada adaleti tesis etmek üzere görevlendirilmiş kamu görevlisine saldırıda bulunmanın bütün dayanaklardan yoksun olduğunu belirtmek isteriz. Sporun temel değerlerine zarar veren ve futbolun ruhunu yansıtmayan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, Halil Umut Meler’e ve hakem camiasına ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi iletiyoruz.”

Kayserispor Teknik Direktörü Recep Uçar da sosyal medya hebasından yaptığı açıklamada hakem Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı kınayarak “Hayatın her alanında olduğu gibi sporda da şiddet kabul edilemez. Bu gece yaşanan saldırıyı kınıyor, hakem Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.


Pendikspor

Siltaş Yapı Pendikspor da Halil Umut Meler, yardımcıları ve ailelerine “geçmiş olsun” dileklerini ileterek, şu açıklamayı yaptı:

“MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu belirtiyor ve kınıyoruz.”


Sivasspor

“Barışın ve dostluğun zemini olan yeşil sahalarımızda bu tür olayların kabul edilemeyeceğini ifade etmek istiyoruz.”


Kasımpaşa

“MKE Ankaragücü – Çaykur Rizespor karşılaşmasının bitiminde maçın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Halil Umut Meler’e ve tüm hakem camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”


Kulüpler Birliği:

Vakfın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının bitiminde maçın hakemi Halil Umut Meler’e yapılan müessif saldırıyı Kulüpler Birliği olarak asla kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz.” denildi.

Açıklamada, “Sporda şiddetin her türlüsünün, her kimden gelirse gelsin tereddütsüz karşısındayız.” ifadesi kullanılarak, şu görüşlere yer verildi:

“Şiddet olaylarının önlenmesi için yapılması gerekenler konusunda bütün adımları atmaya futbol kulüpleri olarak hazır olduğumuzu da bütün paydaşlarımıza duyuruyoruz. Bu konuda başlatılacak tüm girişimlerin parçası olacağız. Başta Halil Umut Meler olmak üzere, tüm hakem ve futbol camiasına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”


Çaykur Rizespor:

Yeşil-mavili kulüp, “sporda şiddete hayır” başlıklı yaptığı açıklamada, “Bugün oynadığımız Ankaragücü maçı sonrası yaşanan ve istenmeyen olayları şiddetle kınıyoruz. Maçın hakemi Halil Umut Meler başta olmak üzere tüm hakem camiasına ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerine yer verildi.


Arda Turan’ın paylaşımı:

“Futbol çok güzel bir spor ama hiçbir güzellik insan hayatından daha önemli değil. Bugün yaşadığımız sahneleri kabul etmemiz mümkün değil. Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı kınıyorum.”


Uğurcan Çakır:

“FIFA kokartlı hakemimiz Halil Umut Meler’e yapılanlar asla kabul edilemez. Halil hocaya ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Utanılacak, unutulmayacak bir futbol akşamı yaşadık.”


Merih Demiral:

“Yumruklanan, insan onuruna aykırı bir şekilde yerde tekmelenen yalnızca Halil Umut Meler değil Türk futboludur…”


Ferdi Kadıoğlu:

“Halil Umut Meler hocaya yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu akşam yaşananlar Türk futbolu için çok üzücü. Geçmiş olsun…”


Umut Nayir:

“Hakeme ne söylense ne yapılsa kendini haklı gören bir zihniyet her tarafımızı sardı. Futbolun en savunmasız faktörünü el birliğiyle, günden güne baskılarınızla yok ettiniz. Başarısızlıklarınızın yükünü onlara yüklediniz. Yazıklar olsun. Utanıyorum bizi düşürdüğünüz bu halden.”


Cenk Tosun:

“Sayın Halil Umut Meler’e yapılan saldırı, yalnızca bir hakeme değil, insanlığın temeline ve düsturuna yapılmış utanç verici bir harekettir. Bu çağ dışı, sığ, akıldan ve bilimden yoksun zihniyet; sporun toplumu bir araya getiren unsurlarını ciddi bir şekilde zedelemiştir.

Bu olay, bir evladın, bir eşin, bir ananın, bir babanın, bir seveninin hayatı boyunca unutamayacağı bir travmayı yaşamasına sebep olup sporun tüm güzelliklerinden uzaklaştığımızı göstermektedir.

Böyle bir günde ne yazılabilir, ne söylenebilir bilemiyorum. Bunları dile getirmekten bile utanç duyuyorum.

Çok geçmiş olsun hocam…”


TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu:

Türkoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“TFF hakemlerimizden Halil Umut Meler’e gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Şiddet hiçbir koşulda sporun doğasıyla bağdaşmamaktadır. Sporda ve hayatta şiddetin her türlüsünün daima karşısında olacağız. Başta Halil Umut Meler olmak üzere, tüm spor camiamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Öte yandan TBF’den yapılan açıklamada da “Türkiye Futbol Federasyonu hakemlerinden Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bu haber ilginizi çekebilir