Bursa Uludağ Basketbol, 15 takımlı KBSL’nde bu sezon kümede kalma mücadelesi veriyor. Ligin bitimine 2 hafta kala kendisi gibi ligden düşmeme savaşı veren Mersin temsilcisi İlkem Yapı Tarsus Spor’a konuk olan Bursa Uludağ Basketbol, deplasmandaki bu zorlu maçı 87-79 kazandı.

Böylece Uludağ Basketbol 26.hafta sonrasında 10.galibiyetini alarak puanını 36’ya çıkarttı ve sıralamada 11.basamağa yükseldi. İlkem Yapı Tarsus Spor ise 8 galibiyette ve 13.basamakta kaldı.

MAÇA BAŞ ANTRENÖRSÜZ ÇIKMA İTİRAZI

Bursa Uludağ Basketbol bu maçın ardından derin bir nefes alıp KBSL’nde kalmayı garantilemenin sevincini yaşarken, İlkem Yapı Tarsus Spor’un Türkiye Basketbol Federasyonu’na (TBF) itirazda bulunduğu iddia edildi.

İtirazın konusunun ise Bursa temsilcisinin Sözleşmeli Basketbol Ligleri Yönetim Esasları Talimatı’na aykırı şekilde baş antrenörsüz maça çıkması olduğu belirtiliyor.

TBF VE TBF DİSİPLİN KURULUNDAN BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

TBF Yönetimi ve TBF Disiplin Kurulu’ndan Tarsus Spor’un başvurusu veya inceleme konusunda henüz resmi bir açıklama yok, ancak sosyal medya hesaplarında ve bazı haber sitelerinde konu gündeme getirildi.

İddialara göre TBF Disiplin Kurulu, Bursa Uludağ Basketbol’un Tarsus maçına baş antrenörsüz çıkması ve Tarsus Spor Kulübü’nün itirazı sonucu açılan dosyayı henüz detaylı olarak incelemedi. Bu dosya konusunda karar vermeyi ileri bir tarihe, hatta iki hafta kalan ligde normal sezonunun bitimi sonuna erteledi.

VAHİM İDDİALAR GÜNDEMDE

Kararın en geç bir ay sonra açıklanacağı ve Bursa Uludağ Basketbol’un hükmen yenik sayılıp ligden düşürüleceği şeklinde bir karar olacağı, ileri sürülen iddialar arasında.

Hatta bazı sosyal medya hesaplarında Uludağ Basketbol’un düşmesi adına bazı kulüplerin lobi çalışması yaptığı, Türkiye Basketbol Federasyonu içerisinden Mersin takımına maç öncesi ve sonrasında bilgi akışı olduğu, itiraz için yönlendirme yapıldığı iddiaları yazıldı.

ULUDAĞ BASKETBOLDAN HENÜZ AÇIKLAMA YOK

9 Mart Cumartesi günü oynanan ve Bursa Uludağ Basketbol’un kazandığı Tarsus Spor maçı sonrasında gündeme gelen bu iddialar ile ilgili olarak Bursa ekibinin yönetiminden henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak Bursa Uludağ Basketbol Kulübü yetkililerinin TBF yetkilileri ile maç öncesinde maça baş antrenörsüz çıkma hakkı olup olmadığı konusunda bir görüşme yaptığı belirtiliyor.

TBF’den, Sözleşmeli Basketbol Ligleri Yönetim Esasları Talimatı 80.4. maddesine göre 3 haftalık bir sürenin olduğu yönünde bir yanıt alındığı ifade ediliyor.

MEHMET GÜMÜŞSOY İÇİN HASTANE RAPORU

Bursa Uludağ Basketbol Yönetimi, maç günü maça gelemeyen Baş Antrenör Mehmet Gümüşsoy için de Dokuz Eylül Üniversitesi hastanesinden bir iş görmezlik raporu alıp maça yardımcı antrenör Fatih Sopa ile çıktı.

Uludağ Basketbol, 9 Mart tarihli hastane raporu eki ile birlikte TBF Kadın Ligleri Direktörlüğü’ne yazı yazmış. Yazı içeriği şöyle:

“Kadınlar Basketbol Süper Ligi 26 nci haftasında, 9 Mart tarihinde Mersin’de oynadığımız, İlkem Yapı Tarsus Spor Kulübü maçı öncesinde, ibraz ettiğimiz esame listesinde baş antrenörümüz Mehmet Gümüşsoy’un ismi bulunmaktaydı. Masa görevlileri tarafından, müsabaka kağıdına da adı yazılmıştı. Ancak bu süreçte kendisine ulaşılamamış ve bilgi alınamamıştır.

Müsabakanın başlama saatinden 20 dakika önce, hakemlere durum iletilmiş ve onlarında talimatıyla maça yardımcı antrenörümüz Fatih Sopa ile çıkılabileceği belirtilmiştir. Baş hakemin bilgisi ve talebi ile esame listesi kağıdı yenilenmiştir.

Maç sonrasında Baş antrenörümüz Mehmet Gümüşsoy ile görüşülebilmiş, rahatsızlandığı ve bu yüzden gelemediği, bilgi veremediği öğrenilmiştir.

Yaşanılan durum nedeniyle üzüntümüzü bildiririz. Sözleşmeli Basketbol Ligleri (KBSL) Yönetim Esasları Talimatının 80.4.maddesi gereği bilgilerinize arz ederiz.”

YÖNETİM, TBF’DEN İTİRAZIN REDDİNİ BEKLİYOR

Bursa Uludağ Basketbol Yönetiminin henüz resmi bir açıklama yapmamakla birlikte, TBF ve TBF Disiplin Kurulundan Tarsus Spor’un itiraz talebinin reddedilmesini beklediği ifade ediliyor.

BURSA ULUDAĞ BASKETBOL NASIL KURULDU?

Uludağ Basketbol, Bursa Büyükşehir Belediyespor’un 2022 yılında kadın basketbol şubesini kapatma kararı almasının ardından isim hakkını Berk Aladağ’ın alması ile kuruldu.

2022-2023 sezonunda 14 takımlı Kadınlar basketbol Süper Ligi’nde yer alan ve ligi 10.sırada bitiren Uludağ Basketbol, bu yıl Türkiye’yi FİBA Eurocup Kadınlar Şampiyonası’nda temsil etti.

İNGİLTERE’DE 5 OYUNCUSU İLE PARKEYE ÇIKARAK GÜNDEME GELMİŞTİ

J Grubunda oynadığı 6 maçta aldığı 3 galibiyetle üçüncü sırayı alan Uludağ Basketbol, play off 1.elemelerinde İngiltere Takımı London Lions’a Bursa’da 77-53 İngiltere’de de 122-63 yenildi.

Bursa Uludağ Basketbol, İngiltere ile yaşanılan vize sorunu nedeniyle Londra’daki rövanş maçına sadece 5 oyuncusu ile çıkmıştı.

Spor sahalarında ender görülecek şekilde Bursa temsilcisi; 2’si Türk, 3’ü yabancı olmak üzere 5 basketbolcunun 40’ar dakika forma giydiği tarihi bir maç oynamış ve ülke gündemine gelmişti.

Bursa ekibinin benchinde herhangi bir antrenör, idareci, yedek oyuncu, masör veya malzemeci yer almamış, 5 oyuncu sahadayken, yedek bankı bomboş kalmıştı.

Bursa Uludağ Basketbol’un elendiği London Lions takımı FİBA Eurocup Women’da finale yükseldi.

Bu haber ilginizi çekebilir