Futbolda Bursa takımlarının bugünkü halini görünce aklımıza hemen eski günler geldi.
7-8 takımla profesyonel liglerde mücadelesini sürdüren Bursa, bugün alt liglerde sadece 4 takımla yer alıyor.
2.Lig‘de Bursaspor, İnegölspor ve Karacabeyspor, 3. Lig’de Yıldırımspor bulunuyor.
Ve temsilcilerimiz çok rahat konumda da değiller.
Biraz TECO Karacabey Belediyespor idare eder durumda…
Bursaspor, İnegölspor ve Yıldırımspor alt sıralarda cebelleşiyor.
Ne tesadüftür ki, tüm takımlarımıza adeta hoca dayanmadı. 4 ekip de 3. teknik adamlarıyla yollarına devam ediyor.
Bu istikrarsız tabloyu açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Geçen sezon fırtına gibi esip son maçta Bodrumspor‘a yenilerek 1. Lig kapısından dönen Karacabeyspor bu yıl 2. Lig Kırmızı Grup‘ta aynı çıkışı yakalayamadı. İlkyarıda zirveye yarışı içinde olan mavi-siyahlılar, ikinci devrede yaşadığı kayıplarla ivme kaybetti. Geçen sezonki kadrosundan oyuncu kaybetti, ama gidenlerin yeri yeni isimlerle dolduruldu. Karacabeyspor‘un bu düşüşünde en büyük etken teknik kadroda bir türlü istikrarı yakalayamamasıydı. Recep Çetin ile sezona başlayan mavi siyahlılar, Bülent Akın ile de istediği performansı yakalayamadı. Ardından Mehmet Ak göreve geldi. Üst üste kayıplardan sonra Karacabeyspor‘un hafta içinde Kastamonu deplasmanında aldığı galibiyetle yeniden çıkışa geçmesini bekliyoruz. Mavi-siyahlı ekip için play-off treni de henüz kaçmış değil. İnşallah son anda trene yetişir de geçen yılki heyecanı bize yeniden yaşatır.


2.Lig Beyaz Grup’a gelecek olursak;
En büyük hayal kırıklığı elbette Süper Lig‘de şampiyonluk yaşayan Bursaspor‘da yaşanıyor. Ķötü yönetim, yanlış teknik adam ve yine yanlış futbolcu tercihleri nedeniyle hızlı bir şekilde irtifa kaybetti. Bu düşüş 2. Lig’e kadar indi. Yeşil-beyazlılar bugün bulunduğu konumda bile çok rahat değil. 3. Lig’e düşme korkusu bile yaşadı. Allah‘tan son haftalara ağam-paşam gazıyla hareketlendi de biraz olsun tehlikeden uzak kalabildi. Ama tehlike tam geçmiş değil.

Gerçi içinde bulunduğu durum nedeniyle de Bursaspor‘dan daha fazlasını beklemek hayalcilik olur.
Bu imkanlar çerçevesinde yeşil-beyazlı ekip bana göre yine de başarılı sayılır.
Gırtlağa kadar borç ve transfer yasağı nedeniyle altyapıdan gelen deneyimsiz gençlerle yapılan mücadele bu kadar olur.
Tahsin Tam ile sezona başlayıp İsmail Ertekin ile devam eden yeşil-beyazlılar, şimdi de Antrenör-futbolcu Özer Hurmacı ile çıkış arıyor. Gidişat mayanın tuttuğunu gösteriyor. Ama yine de dikkatli olmak gerekir.

Üst üste yaşanacak iki kayıp beklenmedik sonuçları doğurabilir. Umarım Özer Hurmacı ile yakalanan çıkış devam eder.
İnegölspor için ise ayrı biŕ parantez açmak gerek. Büyük hedeflerle yola çıkan bordo beyazlı ekip tam tersi bir duruma düştü. Zirve derken bir anda kendisini düşme potası içinde buldu. Bu sezon 17 oyuncu transfer ederek güçlü bir kadro oluşturmayı hedefleyen Inegölspor’da taşlar yerine oturmadı.

Haliyle takımdaki istikrarsızlık teknik kadroya da yansıdı. Şaban Yıldırım ve Taşkın Güngör derken bugün takımın başında Bahattin Güneş var. İnegölspor şu anda ateş hattında… Geçen hafta en yakın rakibi Batman Petrolspor’u yenerek bu mücadelede bir adım öne geçti. Hafta içinde İnegölspor deplasmanda lider Çorumspor‘a kaybetti. Ancak, Batman Petrolspor da evinde Erzincan‘a kaybedince bordo beyazlı ekip ligde kalma yolundaki avantajını korudu. Sivas Belediye, Bayburt ve Tarsus‘un düşmesinin kesinleştiği ligde 4. takım olmamak için büyük mücadele yaşanacak.

Kalan 6 haftada büyük sürpriz yaşanabilir. Bursaspor da dahil, alt sıralardaki ekiplerin çok dikkatli olması gerekiyor.


Geçen sezonu aratan ekiplerden biri de 3. Lig temsilcimiz Yıldırımspor. Geçen sezon play-off oynama başarısı gösteren yeşil-beyazlı ekipte geçmişi mumla arıyor.

Yıldırımspor da teknik kadro istikrarını yakalayamayanlardan…

Alınan başarısız sonuçlar yeşil-beyazlı ekipte sık sık hoca değişmesine neden oldu. Takımın bir türlü istenilen uyumu sağlayamaması ve sonucunda yaşanan teknik kadro değişiklikleri Yıldırımspor‘un grupta zirveden uzak kalmasına neden oldu. Mesut Ünal ile yolal çıkan Yıldırımspor‘a Yusuf Tokaç da çare olmadı. Bugün İsmail Güldüren ile yoluna devam eden ve birçok as oyuncusuyla vedalaşan yeşil-beyazlı ekip için kalan haftalar, gelecek sezonun hazırlığı niteliğinde olacak.

Yayınlanan makalelerde belirtilen görüşler ve fikirler sadece yazarın/yazarların görüşüdür. Yayınlanan içeriklerle ilgili bütün sorumluluklar yazarlara aittir.

Bu haber ilginizi çekebilir