Nilüfer Belediyespor 6-7 eşleşmesinde Galatasaray ile, Büyükşehir Belediyesi ise Arkas ile eşleşti.

İkisinin de Avrupa kupası için yani Balkan Kupası şansı vardı ama maalesef bunu gerçekleştiremediler. İkisi de 3 maç üzerinden oynanan seride içeride ve deplasmandaki maçları kaybederek iki maç sonu elenip 7-8 oynamak zorunda kaldılar.

Ligi 7. ya da 8. bitirsen ne olacak?

Bursa voleybolu için beklenen sonuç değil tabii ki…

Milyonlarca lira bütçe yapıp yüksek hedefler koyup altında kalmak üzücü oluyor.

Nilüfer Belediye lige başladığında orta sıralarda olacağını göstermişti. Oyuncu havuzu ve yeniden oluşturulan yeni kadro ile bunu görebildik.

Belçikalı coach takımın en iyi transferiydi. Ancak kimin aklı ile takım kurulduysa; tekrar bir Avrupa şansı uzak görünüyordu.

Avrupa’nın 3. kupası olan CEV Challenge Kupası’nda kolay rakipler ile oynayarak yarı final şansı yakaladılar ama bu kupada asıl önemli olan son dörtteki takımlardır.

Kupa şansı olamayacağını biraz voleybolun içinde olanlar bilirler.

Koçun gönderilmesinden sonra özellikle dışarıdan görülen; takımın dizginlerinin bırakılması sonucu, takım hem kendileri için (istatistik) hem de keyif alarak oynadılar.

Tüm belediyelerde olduğu gibi yerel seçimler sonucu takım ve bütçe yapılması bekleniyor.

Yeni yönetim belli olmadan ve yeni hedef konmadan yapılan antrenör belirlenmesi ve anlaşması; gelecek sezon için, kişiler için pozisyon aramadır.

Tüm takımlar ocak ve şubat aylarından itibaren hedeflerini açıklayıp, ön görüşmeleri yapıp transferleri gerçekleştiriyorlar. Ligde transferler bitti bile, burada ise yönetim nasıl bir hedef koyup çalışacak, bunu bekliyoruz!..

BÜYÜKŞEHİR’DE HİÇBİR HEDEF TUTMADI

Efeler Ligi’nde takımımız Bursa Büyükşehir Belediyespor gelince…

Lig öncesi takımlar kurulduğunda yine toplama bir takım olduğunu gördük.

Ama hem yönetim hem de staffın iddialı açıklamaları takıma çok güvendiklerini ve hem Balkan Kupası’nı alarak Avrupa’da, hem de ligde ilk dört içinde olacaklarını ve de Kupa Voley’de final şansları olduğunu defalarca açıkladılar.

Ama ligin sonu geldiğinde hiçbir hedefin tutmadığını ve çok uzaklarında kaldıklarını gördük.

Ligin gidişinde, maç yorumlarında da defalarca yazdım bu hedefler için bu kadro ve yönetim yetersizdi.

Daha ligin başında Bursa’ya alınan ve büyük masraflar gerektiren organizasyonda Balkan Kupası’nı bile alamadan Sırp takımına yenilerek Avrupa şansını kaybettiler.

Elden kaçan ilk hedef idi. Hemen sonrasında Kupa Voley’de gruptan çıkamadan elendiler.

Bir tek hedef kalmıştı; o da Efeler Ligi’nde ilk 4 içinde olup final oynama şansıydı. Maalesef regular sezonu ancak 7. bitirebildiler.

Ve Arkas ile 5-6 maçı oynadılar. İki maçta da yenilerek Alanya Belediye ile 7-8 maçı oynadılar. Bu kadar hedef koyup ve bu kadar bütçe yapıp paralar harcayıp burada bitirmek çok üzücü olmalı.

KİM DAHA KURNAZ?

Evet, takıma gelince; bilgi sahibi olmayan yöneticilerin zamanında transfer yapmaması ve kendilerini kurnaz sanıp güya boşta kalan sporcuları ucuza kapatıp takım oluşturma politikaları tutmaz; tutmadı da iki yıldır.

Şunu unutmayın; o sporcular ve menajerler sizi sallarlar sallarlar duvara vururlar. Sporcu her zaman akıllıdır nerede ne yapması gerektiğini bilir. Hakkını almasını da bilir.

Takım yapması gerekeni yaptı. Bu takımın gücü bu kadardı.

Takımdan Gökhan’ı çıkarırsanız 5-8 bile oynayamazdı. Büyük hedefler ve algı ile başlanan sezon sıkıntı ile bitti.

Ama sporun “s”sinden anlamayan kişilerin, içinde olduğu, siyasetin bu kadar bulaştığı bir spor branşında her şey olağan görünüyor.

Seçimler sonucu yeni kulüp başkanı ve yönetim kurulu gelecek ama değişecek bir şey olacak mı?

Hayır!

BAŞKANLAR BELLİ OLDU

İki kulübümüzde de başkanlar belli oldu ama genel kurul ve yönetim kurulu ile açıklanacaklar. Spor adına umarım bazı değişiklikler olur. Başkanların egolarının kırılıp ve siyaseten verilen sözlerin dışına çıkılıp voleybol adına doğru işler yapılması beklentim…

Sağlıkla kalın…

Yayınlanan makalelerde belirtilen görüşler ve fikirler sadece yazarın/yazarların görüşüdür. Yayınlanan içeriklerle ilgili bütün sorumluluklar yazarlara aittir.

Bu haber ilginizi çekebilir